نکاتی در مورد بخاری آکواریوم

راهنمای خرید بخاری آکواریوم

بخاری آکواریوم یا هیتر یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که در نگه داری ماهیان زینتی مورد استفاده قرار میگیرد؛ اغلب ماهیان یک فروشگاه آکواریومی اعم از شور و شیرین گرمسیری هستند؛ این موضوع، لزوم گرم کردن آب و ثبات دمای آن را نشان می‌دهد که این امر به کمک یک هیتر یا بخاری آکواریومی صورت میگیرد.

بخاری حتی در فصولی که هوا گرم است باید استفاده شود چون ممکن است عواملی باعث افت دمای آکواریوم شود.
بخاری های متنوعی در بازار وجود دارد اگر برای دیسکس و ماهیان اکواریومی گران قیمت بخاری نیاز دارید توصیه میکنیم از برندهای با کیفیت استفاده کنید چون بخاری های چینی که اتفاقا قیمت ارزان تری دارند گاهی دچار خرابی ترموستات می‌شوند و دمای آب بیشتر از حد بالا می‌رود و یا گاهی بخاری جوش می‌آورد که به قیمت جان ماهی ها تمام می‌شود.

اگر نگرانی شما در مورد شکستن شیشه بخاری است باید از یک نوع بخاری استفاده کنید دارای گارد باشد این گارد  با ماهی ها را از خطر سوختگی نیز محافظت میکند.

گارد حفاظتی برای بخاری آکواریوم

نکاتی در مورد استفاده از بخاری

  1. بعضی از بخاری ها اتصالی دارند و به آب جریان برق میدهند توصیه میکنیم بعد از نصب بخاری یا هر وسیله برقی دیگر وجود برق را در آب با فازمتر چک کنید.
  2. با زیاد کردن دما لامپ بخاری روشن و با کم کردن دما این لامپ خاموش میشود این حالت نشان دهنده سالم بودن اتومات یا ترموستات بخاری میباشد.به صورت دوره ای این مورد را بررسی کنید.
  3. اگر به خارچ کردن بخاری احتیاج دارید یا در مواقعی که تحلیه و سیفون اکواریوم را انجام میدهید چند دقیقه قبل بخاری را از برق بکشید تا داغ شدن و تغییر ناگهانی دما باعث شکسته شدن آن نشود.
  4. قرار دادن بخاری در محل صحیح از نکاتی است که باید به ان توجه داشت بخاری را در محل خروجی فیلتر یا سنگ هوا قرار دهید تا گرما به طور یکنواخت در همه جا پخش شود.در صورت ساکن بودن آب پیرامون بخاری خاموش میشود و قسمت های دورتر سردتر باقی میماند. ترجیحا بخاری در محل اتصال وجوه اکواریوم و چسب قرار ندهید تا در طولانی مدت با شکستگی ان مواجه نشوید.حتما بخاری را با اتصالات محکم به اکواریوم بچسبانید تا ماهی های پر تجرک با حرکت خود موجب افتادن و شکسته شده آن نشوند.
  5. یک بخاری که اتومات خاموش و روشن دارد شما را از دماسنج بی نیاز نمیکند.تعبیه یک دماسنج نارسایی هیتر را به شما اطلاع میدهد.

نحوه محاسبه توان موردنیاز برای تانک

در آخر برای تعیین بخاری مناسب از فرمول هر لیتر آب یک وات استفاده می‌کنیم اگر حجم تانک ما خیلی بزرگ باشد باید از دو هیتر استفاده کرد.

ظرفیت بخاری با توجه به حجم آکواریوم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *